Jaroslav míří do Afriky na mistrovství světa v MTB maratonu

23. června 2014

Jaroslava Kulhavého čeká v neděli v jihoafrickém Pietermaritzburgu závod o titul mistra světa v MTB maratonu. Bude se snažit vylepšit své druhé místo z roku 2011 a získat duhový dres, který mu jako poslední v jeho sbírce úspěchů chybí.

 

Jaké si dáváš před závodem šance?
Na titul může podle papírových předpokladů pomýšlet asi pět lidí, tak se necháme překvapit. Forma je ale relativně dobrá už od doby, co jsem se vrátil ze Světového poháru v Austrálii a snad se mi už vyhnou všechny pády a trable. Tenhle titul je poslední, který bych chtěl získat do své sbírky.

Jak jsi přizpůsobil tomuhle vrcholu trénink?
První krátký tréninkový blok jsem zařadil po Albstadtu, ale po tom pádu trval jen šest dní a nebyl tak kvalitní a dostatečně dlouhý. Teď jsem absolvoval druhý, delší, takže bych na tom v neděli měl být lépe než na evropském šampionátu v Irsku.

Jaký nejdelší trénink jsi v přípravě objel?
Trénoval jsem podobně jako na Irsko, tréninky trvaly kolem pěti hodiny, a když se sečtou oba bloky plus 5 hodin závodění na Malevilu, mělo být o dost lepší.

Máš nějaké zprávy o trati v Africe?
Místo singltreků a táhlých kopců budou teď krátké a prudké. Proto jsem se na to připravoval v Orlických horách a Beskydech. Detailní informace ale zatím nemám. Většina 95 kilometrů dlouhého okruhu vede po soukromých pozemcích a dostaneme se na něj až proto až tento týdnen. To by ale na najetí mělo v pohodě stačit.

Má XC závodník na dlouhých tratích nějakou výhodu oproti maratoncům nebo jsou to spíše nevýhody?
Výhoda je možná v rychlejším startu, což se mi povedlo teď na Malevilu i předtím na Mistrovství Evropy. Zvládnu jet rychle hned od startu a než většina lidí zareaguje, můžu mít podstatný náskok. Odtáhnu třicet čtyřicet kilometrů a mám odstup třeba 3 minuty. Je to potom jednodušší, než kdyby byla na 70. kilometru velká skupina lidí. Maratonci mají zase lepší předpoklady pro ten závěr závodu, taky se tomu věnují v tréninku. Další plus pro mě jsou roviny, když založím, dokážu jet vysoké tempo a pro mě relativně bezbolestně najíždím náskok.