Mistr Evropy v maratonu!

foto: Sportograf.com

foto: Sportograf.com

10/5/2015

Jaroslav Kulhavý dnes v německém Singenu zkompletoval svou sbírku bikových titulů, když ke svým úspěchům přidal další dres evropského šampiona, tentokrát z maratonu horských kol.

„Tenhle titul mi chyběl, byť už jsem v maratonu vyhrál i mistrovství světa, ale víceméně se to dnes dobře sešlo. Žádný jiný závod tento víkend nebyl a poměrně dobře mi zapadl do tréninku před světovými poháry v cross country. Byla tu dobrá konkurence, prakticky všichni dobří maratonci z Evropy, takže je to pro mně dobrý výsledek a vážím si ho,“ řekl po dojezdu 98 kilometrů dlouhého závodu s převýšením 2800 metrů.

„Bylo to relativně v klidu. Po startu jsem čekal, co se bude dít. Asi na 15. kilometru bylo sto metrů singltreku s kořenama a blátem, kam jsem najel první a když jsem vyjel, už jsme byli jen tři s Kristiánem Hynkem a Saschou Weberem. Tak jsme začali jet. Kristián měl potom na konci prvního okruhu nějaké technické problémy a ztratili jsme ho, což byla na druhou stranu i trochu komplikace, protože jsem pak většinou musel táhnout já a za námi jela asi osmičlenná skupina, kde se střidali. Weber byl rád, že se držel v háku, ale v kopcích na tom byl dobře. Když jsme dojeli na značku 15 kilometrů do cíle a náskok byl pořád přes dvě minuty, už jsem věřil, že to udržím,“ okomentoval Jára průběh závodu.
 „Jinak byla trať poměrně nudná, rychlá, s krátkými kopci, což mi sedělo. Takový tempařský závod, kde se mohlo taktizovat a výhodou bylo jet ve skupině. Trochu mě překvapilo, že mě nechali odjet a tak se to rozhodlo na výkonnost…“ nechal se slyšet čerstvý evropský šampion v maratonu, který jako obvykle zvolil celoodpružené kolo Specialized S-Works Epic 29″ World Cup, byť na tehle typ okruhu by byl vhodnější hardtail.

„Byl to tentokrát trochu hendikep, ale priorita je pro mně Světový pohár a nechtěl jsem dva týdny před ním slézat z Epicu a zvykat si kvůli tomu na nový kolo. Neřešil jsem to,“ dodal Jaroslav, pro nějž to byl po Cape Epicu jeden z posledních letošních dlouhých závodů. V kalendáři mu zbývá mistrovství světa na Sella Rondě, kde by měl obhajovat duhový trikot.

„Tam nepočítám, že bych měl jet jako favorit. Profil je jaký je, mně přiliš vyhovovat nebude a budu uprostřed XC sezóny. Spíš se budu snažit pomoct týmovému parťákovi Christophu Sauserovi, pro kterého to bude rozlučka s kariérou.“

Výsledky:
1. Jaroslav Kulhavý /CZE, Specialized Racing/ čas 3:22:02 hod.
2. Sascha Weber /GER, Orbea SMP/ + 6 sek.
3. Alban Lakata /AUT, Topeak Ergon/ + 2:05 min.